Menu

Chlorometan

Blog poświęcony chemii w życiu codziennym i nie tylko.

O co chodzi z tym węglem? Część I

tetrachlorometan
Dziś bardziej wspomnienia z kilku lekcji fizyki jądrowej niż "pięknej chemii z wybuchami i barwnymi reakcjami".
Węgiel ma trzy izotopy: C-12, C-13 i C-14. Wszystkie występują w przyrodzie, jednak najwięcej jest pierwszego. Ten ostatni, jak wiadomo, jest promieniotwórczy.
Co to znaczy, że jest promieniotwórczy? Co jakiś czas atomy węgla-14 ulegają rozpadowi, bo tak. Czyli w teorii na Ziemi powinno być go coraz mniej. A dokładniej: połowa węgla C-14 powinna z ziemi zniknąć w ciągu około 5730 lat. I połowa „ocalałego” węgla powinna zniknąć w ciągu kolejnych 5730 lat. I tak do czasu, aż go już nie będzie. Jednak ilość C-14 jest na Ziemi mniej więcej stała przez ostatnie ileś tysiącleci (czy nawet dłużej). Dlaczego tak się dzieje?
Ponieważ inne pierwiastki pod wpływem promieniowania (np. tego z kosmosu) mogą się przypadkiem zmienić w węgiel-14 (i parę innych izotopów). Jednak nie będzie to nigdy stała ilość, raz w jakiejś jednostce czasu będzie to 345 nowych atomów promieniotwórczego węgla, innym razem w tym samym czasie będzie to 359 nowych atomów węgla. Różnice te nie są jakieś duże, jednak sprawiają, że nie można dokładnie oszacować wieku przy datowaniu węglem, zawsze istnieje jakiś % błędu.
Ale skoro ilość węgla-14 na Ziemi jest mniej więcej stała, to jak można na jego podstawie ocenić wiek znaleziska? Przygody węgla we wtorek odpowiedzą na to pytanie.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • donadams

    Zgrabnie napisane :)

    Metoda radiowęglowa jest w tej chwili uważana jedynie za metodę pomocniczą w datowaniu. Nie zdziwiłbym się, gdyby za jakiś czas drastycznie zmieniono do niej podejściu, lub po prostu odstawiono ją na rzecz nowszych zdobyczy techniki. Napisałaś o pewnym % procencie błędu - ja dodam, że czasem jest to niewielki procent, chociaż w grę potrafi wejść wtedy kilka milionów lat, a czasem jest to naprawdę duży procent (rzędu kilkudziesięciu), przez co metoda ta bywa bezużyteczna, pomimo najlepszych starań przy kalibracji.

© Chlorometan
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci